avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata Intretinere + Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata Intretinere + Penalitati

Buna ziua!
Avand probleme de sanatate atat eu cat si sotul meu
am ramas in urma cu plata cheltuielilor la intretinere
In acest moment suntem inregistrati cu o datorie la intretinere
de 4400 ron, la aceasta suma adaugandu-se penalitati de 3330 ron,
aceaste datorii la intetinere le-am inregistrat in decurs de 4 ani
de cand ne-am mutat in bloc.
Penalitatile de 3330 ron fiind calculate recent (0.2%)
Am fost la administrator sa platesc cei 4400 ron
reprezentand cheltuielile de intretinere pentru care am solicitat chitanta
iar din penalitatile inregistrate (3330 ron) am posibilitate sa platesc
deocamdata doar 2600 ron pentru care am solicitat chitanta separata
in total 7000 ron.
Administratorul mi-a spus ca este ilegal refuzandu-mi plata,
deoarece trebuie sa platesc intai penalitatile , apoi ce ramane
din cei 7000 ron sa platesc datoria la intretinere.
Mi se pare o inselatorie atat timp cat eu vreau sa platesc intretinerea
iar administratorul vrea sa ma jupoaie din nou cu penalitati
pentru ca daca voi ramane din nou cu rest la plata intretinerii
respectiv 730 ron vor curge din nou penalitati
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc!


Desigur, dar costa foarte mult (cel putin 800 lei). In mod normal asociatia trebuia sa va dea in judecata dupa 90 de zile de neplata, dar se pare ca stiu ei ca ceva nu-i in regula si au preferat sa nu. Incercati sa cereti din nou calcul penalitati si sa ii solicitati presedintelui sa va raspunda, conform legii in 7 zile. Faceti o contestatie in acest sens, pe care s-o inregistreze in asociatie si pe care sa va dea un numar de inregistrare. Daca nici in cele 7 zile nu primiti raspuns, mergeti la Primaria de sector, la departamentul Asociatiile de Prorpietari si expuneti-va problema acolo. Ei va vor indruma ce e de facut mai departe si, cu siguranta veti primi un raspuns.
La suma datorata, asa cum ati prezenta-o, penalizarile sunt normale la prima vedere, avand in vedere ca sunt mai mici decat restantele.
Corect ar fi fost din partea dumneavoastra, asa cum este legal, sa contestati penalizarile atunci cand vi s-au parut in neregula, cu luni sau ani in urma, in termen de 10 zile de la afisare.
Acum sigur ca puteti cere explicatii, presedintele sau administratorul va poate explica dar nimeni nu este obligat sa va prezinte calculul penalizarilor pe patru ani. Puteti angaja un expert care sa verifice corectitudinea penalizarilor stabilite de asociatie dar cu urmataorele mici probleme:
- e posibil ca cei din conducerea asociatiei sa nu-i puna la dispozitie documentele pentru ca nici o lege nu-i obliga la asa ceva
- in situatia in care i-ar pune documentele la dispozitie, e posibil sa va coste foarte mult o expertiza ce se intinde pe patru ani
- este posibil ca expertul pe care trebuie sa-l platiti (poate 500-1000 lei pentru fiecare an verificat si recalculat) sa determine ca sumele stabilite de asociatie sunt corecte ori difera foarte putin iar diferentele ce ar fi in favoarea dumneavoastra pot fi mult mai mici decat costul expertizei...

Dar, daca tot sunteti hotarata acum, daca aveti timp si bani, aveti la indemana justitia. Actionati in judecat asociatia, platiti un avocat bun, solicitati instantei sa dispuna expertiza pe care o platiti si instanta va stabili in final cat datorati catre asociatie.
Asa va linistiti si platiti cat decide instanta indiferent ca e o suma mai mare sau mai mica decat vi se spune acum la asociatie.
M-am gandit ca este normal, daca tot platesc, sa stiu pentru ce platesc
am solicitat o dovada din care sa rezulte calculul penalizarilor
nu cred ca este ilegal asa ceva, am facut cerere pentru asa ceva
Nu este ilegal ceea ce solicitati si-am mai spus asta.
Dar nimeni nu este obligat sa faca acest efort pentru dumneavoastra.
Presedintele, administratorul, cenzorul, comitetul... muncesc, gestioneaza asociatia si afiseaza listele de plata luna de luna. Daca in termen de 10 zile de la afisare un proprietar0 contesta o suma afisata sigur ca presedintele are obligatia legala sa-i dea explicatii si sa-i raspunda in maxim 7 zile. Dar atat. Nimeni din conducerea asociatiei nu este obligat de lege sa intocmeasca situatii separate pentru cineva, situatii pe luni sau ani de zile. Chiar in cadrul proceselor, atunci cand restantierul contesta sumele, instanta desemneaza un expert judiciar, platit de restantier, care merge la asociatie si reface calculele pe baza documentelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinea de stingere a datorilor la asociatiile de proprietari TANIUSA TANIUSA Buna ziua! Proprietarul unui apartament are restante la intretinere mai vechi de 90 de zile, la care se adauga penalitati de intarziere. Doreste sa plateasca ... (vezi toată discuția)
Refuz plata penalizari - cote de intretinere petricia petricia Buna ziua, Am rugamintea sa ma lamuriti intr-o problema: - cum pot determina un proprietar ( cf. legislatiei ) sa-si achite penalizarile calculate pentru ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari raluctza raluctza Buna ziua.Am o intrebare,la asociatie de proprietari,ce este prioritar sa se achite?ceea condum adica intretinerea mea(apa,caldura,femeie de servici etc),sau ... (vezi toată discuția)