Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata Intretinere + Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata Intretinere + Penalitati

Buna ziua!
Avand probleme de sanatate atat eu cat si sotul meu
am ramas in urma cu plata cheltuielilor la intretinere
In acest moment suntem inregistrati cu o datorie la intretinere
de 4400 ron, la aceasta suma adaugandu-se penalitati de 3330 ron,
aceaste datorii la intetinere le-am inregistrat in decurs de 4 ani
de cand ne-am mutat in bloc.
Penalitatile de 3330 ron fiind calculate recent (0.2%)
Am fost la administrator sa platesc cei 4400 ron
reprezentand cheltuielile de intretinere pentru care am solicitat chitanta
iar din penalitatile inregistrate (3330 ron) am posibilitate sa platesc
deocamdata doar 2600 ron pentru care am solicitat chitanta separata
in total 7000 ron.
Administratorul mi-a spus ca este ilegal refuzandu-mi plata,
deoarece trebuie sa platesc intai penalitatile , apoi ce ramane
din cei 7000 ron sa platesc datoria la intretinere.
Mi se pare o inselatorie atat timp cat eu vreau sa platesc intretinerea
iar administratorul vrea sa ma jupoaie din nou cu penalitati
pentru ca daca voi ramane din nou cu rest la plata intretinerii
respectiv 730 ron vor curge din nou penalitati
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc!

Maine sau poimane, o sa-mi spuna iar ca n-am platit penalitatile,
nu cred ca este impotriva legii sa solicit chitanta separata
pt plata totala a penalitatilor dar si a unei dovade scrise
si stampilate din care sa rezulte cum a facut calculul acel expert contabil,
mentionez ca pana acum 4 luni aveam afisate sume mult mai mici
ca penalitati...pana-n 1000 ron!
Va multumesc tuturor!
elga50, moderator
Sigur ca puteti cere calculul penalizarilor. Aveti acest drept sa stiti pe ce dati banii, daca sunteti nelamurita.

Dar, ma gandesc ca puneti accentul mult prea mult pe calculul acestora si aproape deloc pe faptul ca patru ani ati inregistrat restante.
Nu discutam aici cauzele pentru care n-ati platit, dar in acest timp ati folosit utilitatile blocului ca si cum le-ati fi platit, astfel incat cred ca ar fi bine pentru dv. sa aveti o atitudine mai echibrata intre drepturile si obligatiile pe care le aveti ca proprietar.

Eu totusi nu inteleg o chestie. Daca din 7760 RON doamna poate plati doar 7000 RON, ramane o datorie de 760 RON. Indiferent daca datoria face parte din "principal" sau din "penalizari", luna urmatoare se vor adauga penalizari aditionale pe aceasta suma, nu? De 0.2% pe zi.
Eu am alta nelamurire, este cazul in care proprietarului i-a fost acceptata plata restanta(principalul) in totalitate acum un an si pana in prezent proprietarul a platit numai cotele de intretinere curente lunare fara penalizari. Penalizarile figureaza in continuare pe liste.Acum in urma unei A.G. s-a luat hotararea stingerii datoriilor in ordinea vechimii si se conditioneaza plata intretinerii curente de cea a penalizarilor.Proprietarul pretinde stergerea penalizarilor.
@valeantudor

Depinde!
Daca suma de 760 lei sunt cote curate (fara penalizari), atunci se penalizeaza intreaga suma.
Daca 760 lei este formata, sa zicem din 500 lei cote si 260 penalizari, se penalizeaza numai cei 500 lei.
Daca 760 lei inseamna numai penalizari, atunci nu se mai penalizeaza deloc.

Penalizarile ramase in cadrul unei sume restante nu se penalizeaza.

@tomasso

Proprietarul cu pricina este lovit de smecherita cronica, daca crede ca are de-a face cu prostii.
Si daca asa crede, atunci administratorul sa faca si el pe prostu' si de-acum incolo, cand vine sa plateasca, sa-i incaseze intai penalizarile restante si apoi cotele de intretinere. Intre timp va mai acumula niste penalizari.
Asa se intampla daca vrei sa-i ocrotesti pe cei care plang cu lacrimi de crocodil cum ca au avut probleme financiare, de sanatate, de deces, de martieni etc. Si d-aia e bine sa se incaseze in ordinea vechimii, si d-alea, si d-alea, adica amestecat.
elga50, moderator