Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata Intretinere + Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata Intretinere + Penalitati

Buna ziua!
Avand probleme de sanatate atat eu cat si sotul meu
am ramas in urma cu plata cheltuielilor la intretinere
In acest moment suntem inregistrati cu o datorie la intretinere
de 4400 ron, la aceasta suma adaugandu-se penalitati de 3330 ron,
aceaste datorii la intetinere le-am inregistrat in decurs de 4 ani
de cand ne-am mutat in bloc.
Penalitatile de 3330 ron fiind calculate recent (0.2%)
Am fost la administrator sa platesc cei 4400 ron
reprezentand cheltuielile de intretinere pentru care am solicitat chitanta
iar din penalitatile inregistrate (3330 ron) am posibilitate sa platesc
deocamdata doar 2600 ron pentru care am solicitat chitanta separata
in total 7000 ron.
Administratorul mi-a spus ca este ilegal refuzandu-mi plata,
deoarece trebuie sa platesc intai penalitatile , apoi ce ramane
din cei 7000 ron sa platesc datoria la intretinere.
Mi se pare o inselatorie atat timp cat eu vreau sa platesc intretinerea
iar administratorul vrea sa ma jupoaie din nou cu penalitati
pentru ca daca voi ramane din nou cu rest la plata intretinerii
respectiv 730 ron vor curge din nou penalitati
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc!

Ana50 a scris:
...luna aceasta, am dreptul sa mi se puna la dispozitie calculul acestor penalitati?

In fiecare luna aveti dreptul sa solicitati explicatii, sa contestati sumele repartizate, in termen de 10 zile de la afisarea listelor de plata.

Adriantot, moderator
N-ati citit bine textul...era vorba de..

,,Va intreb pe dumneavostra, in conditiile in care voi achita aceste penalitati in totalitate
luna aceasta''

Deci, administratorul are obligatia la cererea mea,
sa-mi puna la dispozitie o dovada stampilata
cu acest calcul total al penalitatilor la zi?
La cererea mea imi poate elibera chitanta
separata doar pentru penalitati?
Are aceasta obligatie?

Vi s-a mai spus: vorbiti cu administratorul, ca acesta este omul cu care va intalniti mai des, insa problemele dvs. trebuiesc clarificate prin adresarea in scris, conducerii as. prop.
Referitor la ultima postare, DA, aveti dreptul sa solicitati si sa primiti raspunsuri la solicitari, aveti dreptul sa vi se intocmeasca chitanta separat pentru penalizari - dar la ce bun, cu ce va ajuta?
In fine, este dreptul dvs., asa cum bine a scris si dl. Adriantot, ce nu intelegeti?
Am trecut prin aceeasi situatie,la un moment dat. Tot asa, am avut in familie un caz de cancer si acolo s-au dus toti banii.

Ce va pot sfatui:

1. Verificati daca , pentru adoptarea acelei penalitati zilnice de 0.2 % exista o hotarare a Adunarii Generale a Proprietarilor sau a Comitetului Executiv. Din cate stiu eu, penalitatile prevazute legal sunt de 0.1%, dar , in caz de consens general, se poate adopta un sistem propriu de penalitati, dar acest fapt trebuie avizat de Adunarea Generala sau de Comitet. Verificati acest lucru, asa va puteti scade putin penalitatile....

2. Firesc ar fi sa va platiti debitele in ordinea vechimii lor. Cautati sa ajungeti la un consens cu Presedintele si cu membrii comitetului. Faceti o cerere in acest sens.

3. Aveti o situatie extraordinara. Puteti cere amanarea platii penalitatilor pana ce veti sta mai bine dpdv financiar. Faceti o cerere si pentru asta....

Succes!
Asa este , intai se platesc penalitatile si apoi cota de intretinere .