avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare CIM crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare CIM crestere copil

Buna ziua,
am si eu o problema:
o angajata s-a aflat in ingrijire copil pana la sfarsitul anului trecut, cu 2 zile inainte sa trebuiasca sa se intoarca la post a solicitat concediu fara plata. Cererea ei a fost aprobata deci s-a suspendat contractul ei de munca pentru 1 an fix. acum, in luna august ne-a adus la cunostinta faptul ca ea a nascut al doilea copil si solicita suspendarea contractului de munca pentru ingrijirea copilului pana la la varsta de 2 ani!
ce solutii am eu? #-o pot sa suspend un contract de munca deja suspendat?
si problema cea mai mare este faptul ca nu gasesc un articol care sa ma ajute cu situatia mea particulara#-o
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:43, 10 August 2015
II faceti prelungirea suspendarii c.i.m. pe baza cererii angajatei respective.

C.i.m. pentru CFP i l-ati suspendat in baza art.54 C.mun., iar acum se supenda in baza art.51 lit.a C.mun.

Sau

operati incetarea suspendarii c.i.m. ca urmare a expirarii CFP-ului si operati o noua suspendare pentru intrarea in CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata Anca1011 Anca1011 pentru concediul fara plata pe o perioada de timp mai mare solicitat chiar de angajat trebuie sa se realizeze vreo procedura?trebuie suspendat contractul de ... (vezi toată discuția)
Cfp si nemotivate birta birta daca nu se face suspendare pentru cfp ce trebuie intocmit ? (vezi toată discuția)
Suspendare activitate anymaryh anymaryh Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, in cazul in care un salariat solicita 15-20 zile concediu fara plata pt probleme personae, trebuie sa-i fac suspendarea ... (vezi toată discuția)