Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare CIM crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare CIM crestere copil

Buna ziua,
am si eu o problema:
o angajata s-a aflat in ingrijire copil pana la sfarsitul anului trecut, cu 2 zile inainte sa trebuiasca sa se intoarca la post a solicitat concediu fara plata. Cererea ei a fost aprobata deci s-a suspendat contractul ei de munca pentru 1 an fix. acum, in luna august ne-a adus la cunostinta faptul ca ea a nascut al doilea copil si solicita suspendarea contractului de munca pentru ingrijirea copilului pana la la varsta de 2 ani!
ce solutii am eu? #-o pot sa suspend un contract de munca deja suspendat?
si problema cea mai mare este faptul ca nu gasesc un articol care sa ma ajute cu situatia mea particulara#-o
II faceti prelungirea suspendarii c.i.m. pe baza cererii angajatei respective.

C.i.m. pentru CFP i l-ati suspendat in baza art.54 C.mun., iar acum se supenda in baza art.51 lit.a C.mun.

Sau

operati incetarea suspendarii c.i.m. ca urmare a expirarii CFP-ului si operati o noua suspendare pentru intrarea in CCC.