Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara in caz de divort

In cazul in care este vorba de doi copii care vor ramane cu mama, unul de 10 si unul de 22 student pana la 26 de ani, tatal va fi nevoit sa plateasca pensie alimentara pentru ambii copii? Daca studentul de 22 de ani se angajeaza in mod legal la un loc de munca concomitent cu urmarea studiilor, tatal mai este nevoit sa ii dea acestuia pensie alimentara?
Avand in vedere ca doar unul dintre copii este minor, in cadrul actiunii de divort se va pune problema stabilirii pensiei de intretinere doar in favoarea acestuia.

In ceea ce il priveste pe celalalt copil major aflat in continuarea studiilor, daca tatal nu achita de bunavoie pensia de intretinere in favoarea acestuia, copilul major il poate actiona in judecata in nume personal pe tata, urmand ca acesta din urma sa fie obligat la plata pensiei de intretinere pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani.
Daca copilul major aflat in continuare studiilor se angajeaza, tinand seama de dispozitiile art.499 al.2 c.civ. aplicabil si in cazul copiilor majori, pensia poate fi sistata la cererea tatalui ( pe cale judecatoreasca) daca acesta nu poate proba ca se afla in continuare in nevoie si ca venitul realizat din munca proprie este insuficient pentru a se intretine singur.