Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere insotita de probe impotriva unui furt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere insotita de probe impotriva unui furt solutionata cu hotul nevinovat din lipsa de probe

Buna ziua! Revin pe acest forum cu o mare nemultumire. Ma refer in primul rand la competenta si corectitudinea justitiei romane. Tatal meu a decedat la sfarsitul lunii aprilie din cauza numeroaselor afectiuni medicale de care suferea. Fosta concubina de care era despartit din noiembrie 2014 l-a externat din spital in stadiul de muribund ca sa moara acasa dupa cateva ore si in felul acesta sa isi faca intrarea in locuinta tatalui meu. Nu am reusit sa o mai scot din casa decat in luna iulie dupa ce m-a santajat ca imi da cheia casei si paraseste locuinta abia dupa ce imi retrag eu plangerea impotriva ei de la politie pentru furt . Ea avand mutatie in buletin la adresa unde se afla locuinta. Ca sa obtin cheia casei i-am spus ca retrag plangerea dar nu am facut-o. In cele din urma a trebuit sa scot duplicate dupa actele pe care ea si le-a insusit si a refuzat sa mi le puna la dispozitie pentru inceperea procedurilor pentru dezbaterea succesorala, respectiv actul de proprietate al tatalui asupra locuintei, Certificatul de deces al tatalui meu, cand m-am intalnit cu ea in locuinta pentru a-mi da cheia de bunavoie, am gasit locuinta golita de mobila si aparatura electronica, despre care sustinea ca totul a fost cumparat de ea dar nu poate dovedi acest lucru. Absolut tot ce a avut tata in casa a fost cumparat de el din propriile venituri, conform spuselor lui, dar a avut grija duduia sa ascunda chitante-contractele de achizitionare ale bunurilor. A gasit cardul bancar al tatalui meu despre care spune ca a avut consimtamantul lui (el fiind muribund conf docum. medicale)si a inceput sa scoata bani - cate 3000 RON la cate 2 zile, pe card fiind suma de 30000 RON cu 1 zi inainte de decesul tatalui meu si a tot scos bani, chiar si in ziua decesului cand noi eram la priveghi, aspect pe care duduia ni l-a ascuns, doar ca o vecina ne-a spus despre cardul tatalui meu. Pana la sfarsitul lunii mai a golit cardul de toti banii lasand si o datorie de 800 RON proveniti dintr-o extindere de card. Din momentul decesului tatalui meu, ea in calitate de fosta concubina si-a pierdut ,,dreptul legal,, asupra bunurilor si proprietatilor detinute de tatal meu. Conf Noului Cod Civil, concubinajul nu intruneste nici o calitate legala. Numai in cazul in care ar fi achizitionat bunuri impreuna dovedite cu documente, inteleg ca acestea sa fie impartite in cota de 12 dar ea nu are dovada pentru nici un bun din locuinta. pana si in fata politistilor cand a fost chemata sa dea declaratie a spus ca ea are o cunostinta, respectiv pe judecatoarea X care o va ajuta sa scape. Exact asa s-a si intamplat, de curand am primit de la Politie un raspuns cum ca nu i s-a putut intocmi dosar penal pentru furt si nu s-a putut efectua punerea ei sub urmarire penala din lipsa de probe, chiar daca am depus la dosar si extras bancar de pe contul decedatului si mai ales ca in declaratia ei scrisa a recunoscut ca a scos banii. VA IMPLOR, SFATUITI-MA CUM SA PROCEDEZ CA SA PEDEPSESC ACEASTA ESCROACA. Va multumesc anticipat!
Trebuie consultat un avocat pe drept penal, unul bun. Am un prieten in aceeasi situatie cu dvs., este de fapt fratele celui decedat si concubina acestuia a furat tot asa, tot. Am inteles ca e deschis dosar penal. Mult succes!