Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... lnstrainare bun comun ce face parte din masa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

lnstrainare bun comun ce face parte din masa partajabila

Buna seara ,

1) Va rog spuneti mi daca se poate vinde un bun comun ( autoturism) ce face obiectul unui partaj si care se afla in masa partajabila si daca da prin ce metode ?

Daca este ilegal care sunt consecintele si cum pot arata instantei fapta celui care a instrainat bunul ? Stiu sigur ca bunul a fost vandut !

2) Va rog spuneti mi in situatia in care eu am achizitionat autoturismul printr un credit auto in timpul casatoriei ( nu m am folosit de acest bun ) 6500 euro , dupa despartirea in fapt bunul a intrat in posesia defintiva a fostului sot eu platind in continuare ratele - el nu aplatit decat 2 rate cu banii furati din locuinta in rest toate ratele sunt patite de mine ba mai mult pot demonstra ca faceam plati in avans pentru ca datoria sa se stinga mai repede .. Pot cere 100% cota la masa partajabila ptr acest bun?

Va multumesc din suflet !

brokenangel, utilizator
creditul l am achitat eu singura in timpul casatoriei si pot dovedi cu inscrisuri faptul ca doar eu am achitat si el s a folosit singur de masina - pe mine ma intereseaza daca ii pot cere 75% din banii pe care i am dat la cumpararea celui de al 2 lea autovehicul tinand cont ca e luat cu banii proveniti de pe prima masina tot banii mei si cea de a doua achitata de mine ...cum pot face ca instanta sa accepte dovezile ca eu am avut bani iar el nu in ambele dati ? multumesc mult !
Desigur că îi puteți cere 75%. Nu înseamnă că îi veți și obține. Procentele se calculează corespunzător întregii mase partajabile și nu pe fiecare obiect în parte. De asemenea contează contribuția fiecăruia dintre soți pe parcursul întregii căsătorii, la realizarea acestei mase. După cum vedeți, nu e chiar atât de simplu. Cred că cel mai înțelept este să consultați un avocat. Printre mediatori există persoane care nu au studii juridice și care produc uneori aberații.