Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ONG lider de consortiu in asociere cu un SRL, cum ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ONG lider de consortiu in asociere cu un SRL, cum factureaza clientul?

Buna ziua,
Asocierea intre un ONG si un SRL au castigat o licitatie la o institutie publica. Liderul asocierii este ONG-ul.
Avand in vedere ca ONG-ul nu este platititor de TVA, catre clientul final va proceda la refacturarea serviciilor prestare de SRL cu TVA?
Multumesc!
Factura intre ong si oricare entitate o faceti fara tva pentru ca ong-ul nu e platitor de tva.
Multumesc. Insa ONG-ul se incarca cu o cheltuiala de TVA destul de mare , pentru factura asociatului sau. Proiectul vizeaza program de instruire. Este posibil atunci ca SRL-ul sa nu factureze cu TVA, intrucat cursurile sunt autorizate?