Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Angajare post vacant nedidactic
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Angajare post vacant nedidactic

Se poate organiza concurs pentru postul vacant de ingrijitor la o scoala urmare a pensionarii? Se poate incheia un alt contract cu persoana care a iesit la pensie lasand vacant acest post prin cumul pensie-salariu?. Va rog sa ma lamuriti care este solutia corecta si mai ales baza legala pentru ocuparea acestui post.
1. Angajarile in sectorul bugetar se fac prin concurs sau examen, conform art.30 alin.1 C.mun.

2. Persoana respectiva va incheia un nou c.i.m. numai daca va fi declarata admisa la concurs sau examen.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!
Inteleg ca in sectorul bugetar (invatamant) nu sunt blocate posturile devenite vacante.
Intr-adevar, asa stiu si eu ca in invatamant nu sunt blocate posturile devenite vacante.