avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Angajare post vacant nedidactic
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Angajare post vacant nedidactic

Se poate organiza concurs pentru postul vacant de ingrijitor la o scoala urmare a pensionarii? Se poate incheia un alt contract cu persoana care a iesit la pensie lasand vacant acest post prin cumul pensie-salariu?. Va rog sa ma lamuriti care este solutia corecta si mai ales baza legala pentru ocuparea acestui post.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:52, 15 August 2015
1. Angajarile in sectorul bugetar se fac prin concurs sau examen, conform art.30 alin.1 C.mun.

2. Persoana respectiva va incheia un nou c.i.m. numai daca va fi declarata admisa la concurs sau examen.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 August 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!
Inteleg ca in sectorul bugetar (invatamant) nu sunt blocate posturile devenite vacante.
Intr-adevar, asa stiu si eu ca in invatamant nu sunt blocate posturile devenite vacante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajarea pensionarului cu contract pe perioada nedeterminata din perioada determinata alex15mariana alex15mariana Buna ziua, mama mea a iesit la pensie a avut cumul cu functia in continuare timp de 3 ani fara sa mai dea un examen dupa acei 3 ani a dat examen si a angajat-o ... (vezi toată discuția)
Despre c.i.m blue191 blue191 Salariatul a primit decizia de pensie la limita de varsta.Poate sa lucreze cu acelasi contract?Cu ce data se incheie un nou C.I.M? (vezi toată discuția)
Detasare personal auxiliar uta72 uta72 Speta: 1. O persoana angajata pe durata determinata - didactic auxiliar ( in locul unei doamne care este in crestere copil) poate fi detasata la alta scoala ... (vezi toată discuția)