Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi am asupra proprietatii mamei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi am asupra proprietatii mamei

Parintii au divortat, sa facut partajul si suntem trei frati.Tata a decedat ne lasind la nici un copil cu acte proprietatea lui.dupa lege stiu ca proprietatea lui se imparte intre copii, dar ce drepturi am asupra proprietatii mamei fiind in viata avind in vedere ca vrea sai vinda doar unui frate?
Puteti fi dezmostenit doar daca mama dvs ii face fratelui dvs un testament in care ii lasa lui toata mostenirea, vanzare-cumparare,contract cu clauza de intretinere.
Mama poate face ce dorește cu proprietatea dânsei. Prin urmare, are dreptul să-și vândă proprietatea chiar unuia dintre copii ți totul este legal.
Dacă ar fi lăsat prin testament atunci acesta ar putea fi atacat existînd obligația de a se păstra rezerva succesorală.
În concluzie, mama are dreptul, în viață fiind, să facă ce dorește cu proprietatea ei.
Mama dvs.are dreptul sa vanda proprietatea sa prin contract de vanzare-cumparare unui descendent,dar,fara rezerva uzufructului,uzului ori abitatiei,sau in schimbul intretinerii pe viata ori a unei rente viagere ,deoarece in aceste ultime cazuri instrainarea cu titlu oneros catre un descendent este prezumata a fi donatie si este supusa reductiunii ca liberalitate excesiva ceea ce incalca rezerva succesorala[Art.1.091(4) si art.1.092 Noul Cod Civil.] .