Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Astept motivarea unei sentinte de mai bine de 6 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Astept motivarea unei sentinte de mai bine de 6 luni.ce pot sa fac sa o urgentez?!

Astept din 15 martie motivarea sentintei pentru a face in termenul stabilit de 15 zile apel,iar motivarea nu mai vine.
Ce pot sa fac?cum pot sa constrang instanta sa grabeasca motivarea?sunt totusi 6 luni..
Formulati cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Instanta (judecatoria x )
Dosar nr.x/x/anul
Domnule Presedinte,
Subsemnatul x in calitate de x( parat, reclamant etc.) in dosarul cu nr. x/x/anul al instantei x, solicit prin prezenta cerere, urgentarea redactarii sentintei sau deciziei ( depinde ce este) cu nr. x pronuntata de instanta x in data x, avand in vedere ca au trecut mai mult de 30 de zile de la pronuntare.
Data...
Semnatura...
Domnului Presedinte al instantei x

Cererea se depune in dublu exemplar, un exemplar ramane la instanta, iar pe cel care ramane la dvs.luati viza de primire.
Inainte de a depune cererea, verificati daca intre timp nu a fost redactata si eventual comunicata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Mai puteti face si o sesizare la CSM-Inspectia Judiciara ptr.urgentare.
Trebuie motivata urgentarea in mod temeinic.
O plangere la CSM nu ajuta fara o motivare temeinica iar o motivare temeinica ar putea rezolva problema.
Sunt sute de persoane in aceasta situatie din cate am inteles...

si eu am un caz in care de 9 luni nu s-a redactat dar ma ajuta.
Si 2 ani daca ar dura ar fi OK.
M-a obosit foarte tare procesul...

Si mai am unul cu banca unde au trecut 11 luni dar e bine ca va executa la final...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat