avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Astept motivarea unei sentinte de mai bine de 6 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Astept motivarea unei sentinte de mai bine de 6 luni.ce pot sa fac sa o urgentez?!

Astept din 15 martie motivarea sentintei pentru a face in termenul stabilit de 15 zile apel,iar motivarea nu mai vine.
Ce pot sa fac?cum pot sa constrang instanta sa grabeasca motivarea?sunt totusi 6 luni..
Formulati cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Instanta (judecatoria x )
Dosar nr.x/x/anul
Domnule Presedinte,
Subsemnatul x in calitate de x( parat, reclamant etc.) in dosarul cu nr. x/x/anul al instantei x, solicit prin prezenta cerere, urgentarea redactarii sentintei sau deciziei ( depinde ce este) cu nr. x pronuntata de instanta x in data x, avand in vedere ca au trecut mai mult de 30 de zile de la pronuntare.
Data...
Semnatura...
Domnului Presedinte al instantei x

Cererea se depune in dublu exemplar, un exemplar ramane la instanta, iar pe cel care ramane la dvs.luati viza de primire.
Inainte de a depune cererea, verificati daca intre timp nu a fost redactata si eventual comunicata.
Ultima modificare: Marți, 18 August 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Mai puteti face si o sesizare la CSM-Inspectia Judiciara ptr.urgentare.
Trebuie motivata urgentarea in mod temeinic.
O plangere la CSM nu ajuta fara o motivare temeinica iar o motivare temeinica ar putea rezolva problema.
Sunt sute de persoane in aceasta situatie din cate am inteles...

si eu am un caz in care de 9 luni nu s-a redactat dar ma ajuta.
Si 2 ani daca ar dura ar fi OK.
M-a obosit foarte tare procesul...

Si mai am unul cu banca unde au trecut 11 luni dar e bine ca va executa la final...
Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redactare sentinta-inaintare sesizare la tribunal TaraTara TaraTara Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun formular tipizat/ vreun formular specific sau cum ar trebui formulata o sesizare inaintata la tribunal privind faptul ca ... (vezi toată discuția)
Cerere urgentare redactare ionutgcalin ionutgcalin Buna ziua si La multi ani...Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un model de urgentare a redactari unei hotarari judecatoresti...astept comunicarea de mai ... (vezi toată discuția)
In cat timp se trimite o sentinta acasa Biianca Biianca Buna ziua. as avea si eu o intrebare la dumneavoastra. pe data de 01.06.2016 am terminat un proces in care s-au dat 30 de zile de la comunicare pentru ... (vezi toată discuția)