Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sponsorizare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sponsorizare

speta: o societate cu obiect de activitate "comert cu arme" doreste sa sponsorizeze un club sportiv cu o arma. pentru ca cel sponsorizat sa poata inregistra arma la politie are nevoie de factura. societatea este platitoare de tva.
codul fiscal spune ca sunt scutite de plata tva sponsorizarile ce se incadreaza in limita legala.

intrebare: cum/in baza carui document se scade de tva-ul colectat pe factura?
Buna ziua,

Parearea mea este ca nu se poate emite factura fiscala pentru o sponsorizare. Scutirea de TVA vizeaza intra-adevar sponsorizarile in natura, dar fara a se emite facturi fiscale, doar in baza unor contracte de sponsorizare.
Aceiasi a fost si parerea mea. Cu toate acestea, avand in vedere specificul activitatii, este obligatorie factura pentru a putea fi inregistrata arma ... deci ... de aici incurcatura