Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am semnat fara sa fiu atent ce
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am semnat fara sa fiu atent ce

Am comandat niste geamuri termopan si am fost de acord sa dau un avans de 500 de lei. Muncitorul care a masurat a copiat datele mele din buletin pentru a le preda la firma pt. editarea facturii si a scris sub coordonatele mele
"am primit 500 LEI" dar in loc sa semneze el ca a primit banii am semnat eu, fara sa acord mare atentie fiind vorba de o suma relativ mica.
Dupa ce a plecat la vreo ora mi-am dat seama ca de fapt el mai poate adauga niste zerouri sau alt text in josul paginii, respectiv sub semnatura mea. Cum este in alta localitate va reveni cu geamurile peste 3 saptamani.
Credeti ca aceasta bucata de hartie are vreo valoare juridica ? Intruneste ea conditiile pentru recunoasterea unei datorii ?
Multumesc
Nu are cum sa adauge pt ca se descopera la expertiza. Nu cred ca e cazul sa va faceti probleme.
gi-jane2, moderator
Avans inseamna 5-10% din pret si nu 5000 de lei, mai ales ca veti primi factura nu trebuie sa va ingrijorati.
Daca valoarea termopanelor este sub 5000 de lei adaugarea a inca unui 0 nu ii foloseste la nimic. Inca 2 de zero inseamna deja o hala.
Nu v-ati pastrat un exemplar din documentul respectiv? Nu pentru bani ci pentru dimensiuni.
Multumesc pt. raspuns. Nu am pastrat o copie xerox a documentului, asta e problema si pe hartie nu scrie ce reprezinta sumta, doar am primit 500 lei (scris de mana muncitorului ).
Acest biletel poate demonstra ca sunt datoare cuiva ? Acolo nu scrie de la cine am primit.
Doar datele mele din buletin si semnatura mea sub "Am primit"
Se poate întâmpla ca sa nu va facă niciun geam, nu o sa puteți dovedi ca ati dat avans pt asta. Hârtia im care ați scris ca ati primit :) nu va ajuta. Asta e cel mai rău lucru care vi se poate întâmpla, sa pierdeți cei 500