Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 28/30.06/2015 - detasat in Belgia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 28/30.06/2015 - detasat in Belgia

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Sunt angajat la o firma din Romania si detasat cu formular A1 in Belgia.Ce drepturi salariale trebuie sa am,atat pe teritoriul Romaniei cat si al Belgiei?Cum se procedeaza cu cazarea,masa si transportul in detasare,daca primesc salariul minim pe economie in Belgia,este inclusa cazarea, masa si transportul?Multumesc frumos.

In salariu nu este inclusa cazarea , masa si transportul.

Salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Salariul trebuie sa fie salariul minim aplicabil pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al Spaţiului Economic European sau pe teritoriul Confederaţiei Elveţiene, pentru salariatul detaşat de pe teritoriul României.