Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara cand platitorul munceste fara forme ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara cand platitorul munceste fara forme legale

Am o fetita de 8 ani si jumatate.Fostul meu sot nu a lucrat o perioada cu contract de munca.Anul trecut in iunie s-a angajat.I urma refuzului de a plati pensie pentru copil l-am dat in judecata in luna septembrie si am primit hatararea in luna aprilie spre sfarsit.Nu a apucat sa-mi plateasca decat 3 luni pensie mai,iunie si iulie.Hotararea prevede sa-mi plateasca retroactiv cu data introducerii actiunii, adica septembrie 2014.Actualmente nu mai lucreaza, iar eu mai am de recuperat de la el 900 de roni plata retroactiva?Cum sa procedez?El refuza sa-mi dea acesti bani cat si pensie lunara pt fata.El mai lucreaza la negru, dar nu am cum dovedi?Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
puteti sa ii faceti si plangere penala la politie pt abandon de familie.
Nu are nimic pe numele lui, totul e pe numele parintilor, pe asta se bazeaza ca nu am ce sa-i fac!!Mai este posibilitatea de a-i face plangere penala?Altfel nu am ce face si am si eu nevoie de bani penteu fata!!Salariul me este destul de mic!
~ Conținut șters la cerere ~
ar trebui sa faca dovada ca incearca sa isi gaseasca de munca pt ca apt e. Ca anchetator nu poti/ nu ar trebui sa ii acorzi prezumtia ca e buna credinta cat pt el are cum sa faca rost pt mancare si pt copil, nu.
Nu ar trebui sa fie de ajuns sa ridice din umeri si sa zica ca nu are de munca.