Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Explicatie solutie pronuntata in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Explicatie solutie pronuntata in apel

Urmarea unei actiuni ce NU a fost timbrata in FOND, de catre RECLAMANTA, am formulat cale de atac APEL, aratand instante aspectele de fapt si de drept. Surpriza: iata solutia dispusa de catre instanta de APEL,

Ora estimata: 08:30
Complet: C-Minori şi Familie Apel 2
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge apelul ca nefondat. Obligă reclamanta-pârâtă si pârâtul-reclamant la plata taxei de timbru dotorată la fond in cuantum de câtre 20 lei fiecare. Definitivă. Pronunţată in şedinţă publică, azi 20.08.2015.
Document: Hotarâre 20.08.2015

Interesant NU?!

Adica, respinge calea de atac ca nefondata, obliga atat apelanta-reclamanta cat si pe subsemnatul la ACHITATREA tjt de la FOND.
CONCLUZIE: recunoaste instanta de apel, ca NU s-a achitat taxa Judiiara de timbru IN FOND, dar nu ANULEAZA cererea de chemare in judecata. Oare cum vine asta?

Exceptia netibrari actiuni se sanctioneaza cu ANULAREA cereri de chemare in judecata, cf. art.148, pct 6 si 197 alin 2 Ncpc. Deci??? Va rog a-mi da un raspuns eventual motivat. MULTUMESC.
INSTANȚA DE FOND trebuia să pună în vedere reclamantului achitarea taxei de timbru, și termenul până la care trebuie această obligație îndeplinită, acțiunea a mers mai departe, .Instanța de apel observând acest lucru, a obligat la achitarea taxei respective.Dar, mă întreb de ce, în apel, ambele părți au fost obligate la achitarea acestei taxe?
D-voastră , ca pârât , de ce nu ați invocat excepția netimbrării la prima instanță?