Forum Discuţii juridice Executare silită Nelamuriri Contestatie ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Nelamuriri Contestatie ANAF

Buna ziua,
O persoana,a castigat in instanta restituirea taxei pe poluare (taxa auto);
A mers la un executor judecatoresc pt.a se executa prevederile instantei,in acest sens;
Executorul,a cerut aprobarea instantei pt.aceasta executare. Instanta a aprobat prin hotarare (sau incheiere) executarea silita;
Debitoarea,ANAF,a virat suma de bani,in contul executorului,insa fara a vira si cheltuielile de executare;
Executorul si-a oprit banii (onorariu + cheltuieli de executare) din suma virata de debitoare,urmand sa faca demersuri pt.ca debitoarea sa vireze si restul banilor;
Intre timp,debitoarea a facut contestatie la executare,pe motiv ca nu s-a facut in prealabil o cerere catre ea,prin care sa se ceara banii dispusi de instanta. (practic,sustine ca titularul de drept,nu trebuia sa recurga la executare silita,ci sa i se adreseze cu o cerere,ca asa i s-ar fi dat banii);
Instanta admite contestatia si anuleaza actele din dosarul de executare. Totodata afirma ca cererea de suspendare a executarii silite se respinge,fiid ramasa fara obiect.
=============
In acest caz,ce anume trebuie sa mai faca titularul de drept ?
Ce se intampla in baza acestei hotarari de admitere a contestatiei ANAF ?

Va multumesc.
Daca instanta a admis contestatia la executare si a anulat actele de executare,este posibil ca, ANAF sa solicite intoarcerea executarii conform art.723 NCPC,adica sa-si ia banii inapoi.
Totusi,banii au fost dati conform dispozitiilor unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile. In acest caz,cum se va proceda ?
Daca solicita banii inapoi,ar insemna sa ignore o hotarare judecatoreasca.
Culmea e,ca aceeasi judecatorie,care a admis executarea silita,acum a admis si contestatia la executare,pe aceeasi speta.
Mi se pare,totusi,un paradox...