Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un angajat s-a pensionat fara sa anunte angajatorul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un angajat s-a pensionat fara sa anunte angajatorul

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:
Unul din salariatii nostri are contract de munca pe perioada nedeterminata. Anul trecut in iunie i-a venit decizia de pensionare pentru limita de varsta (avea 63 de ani si este barbat) si pe noi nu ne-a anuntat. Cand l-am angajat a mentionat ca vrea sa iasa la pensie la varsta de 65 de ani. Anul acesta ne-a cerut o adeverinta si ne-a spus ca de un an si ceva are si pensie si salariu. Intrebarea mea este ce fac eu acum: ii las contractul asa, il intrerup si fac altul? Ce cotizatii se platesc pentru persoanele pensionate si angajate?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Trebuia sa-i incetati la acea data c.i.m. , acum nu prea aveti cum decat daca va prevalati ca vi s-a adus la cunostinta astazi.
Da, stiu si eu ca trebuia sa il incetez atunci. Va multumesc pentru raspunsuri.
Avand in vedere ca legea nu prevede nicio sanctiune pentru o astfel de situatie, ii puteti lasa c.i.m. .

Daca salariatul este de acord, atunci ii puteti inceta c.i.m. si sa incheiati altul nou cu aceeasi data.
Dumneavoastra ati zis asa: '' incetati CIM conform art.56 (1), lit. c) din Codul muncii si apoi, daca doriti, ii incheiati un alt CIM cu aceeasi data.'' Adica: incepand cu data de 25.08.2015 inceteaza contractul vechi, cel nou trebuie incheiat cu aceeasi data, 25.08.2015 si cu incepere de pe 26...?
Intr-adevar, se poate si asa cum spuneti dvs.