Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conventie civila de prestari servicii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conventie civila de prestari servicii

Buna ziua
Asa cum reiese si din titlu , intrebarea este scurta si la obiect :
- Cum si cand un administrator poate fi angajat ( daca se poate spune asa ) intr o asociatie de proprietari cu Conventie Civila de Prestari Servicii cu timp de lucru : 2 ore / zi ?
Bună ziua.
Prin Hotărârea Adunării Generale a proprietarilor se decide,desemnarea și angajarea cu contract individual de muncă a unui administrator persoană fizică ori după caz încheierea unui contract de prestări servicii cu o persoană juridică desemnată administrator.
niciodata

Prin Hotărârea Adunării Generale a proprietarilor se decide,desemnarea și angajarea cu contract individual de muncă a unui administrator persoană fizică[
Adriantot, moderator
Iata ce prevede norma in vigoare L nr 230/2007
Art. 35
(1) Pentru activitatea de administrare care include activităti de administrare tehnică, de
contabilitate şi casierie, asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate
pentru functia de administrator de imobile, fie poate încheia contract de administrare cu
persoane juridice specializate şi autorizate,
care au ca obiect de activitate numai
domeniul asociatiilor de proprietari ori care au ca activitate principală administrarea
imobilelor pe bază de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplică în mod
corespunzător prevederile art. 21 alin. (2) şi ale art. 22.
(la data 21-Jan-2008 Art. 35, alin. (1) din capitolul V reglementat de Art. 21 din capitolul II din Norme Metodologice din 2007 )
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin încheierea unui contract individual de muncă,
conform celor stabilite prin negociere directă.
Multumesc Domnule avocat pentru raspunsul dat , dar dupa cate stiu eu Legea 230 / 2007 si HG11588 / 2007 spune ca : Adunarea generala mandateaza comitetul executiv, reprezentat de presedinte pentru angajarea si eliberarea din functie a persoanei care ocupa functia de administrator sau articolul 17 ( 6 ) : comitetul executiv angajeaza sau demite personalul , incheie sau reziliaza contracte in ceia ce priveste activitatea de administrare si intretinere a cladirii .... Angajarea personalului necesar asociatiei de proprietari se face de catre comitetul executiv, reprezentat de presedinte ....
Asa inteleg eu , ca nu adunarea generala decide angajarea personalului.
Revin cu intrebarea : cum si cand poate fi angajat un administrator cu Conventie Civila de prestari serviciiintr o asocatie de proprietari ?
Persoanele fizice nu vor putea sa lucreze ca administratori de bloc in baza unei conventii civile.
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...