Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL cu activitate in alta tara.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL cu activitate in alta tara.

Buna!

Un var de al meu din ungaria ar dorii sa deschida o firma in romania, dar sa aiba activitate in ungaria.
Domeniul de activitate este de amenajari interioare/constructii.

Am cateva intrebari legate de acest subiect:

1.Care este contributia minima lunara catre stat pentru a tine firma in functiune?
2.Unde trebuie sa fie sediul social, si care sunt costurile?
3.Se poate angaja in firma angajat de cetatenie maghiara?
4.Ce tip de firma se recomanda in aceasta situatie? Cu TVA sau FARA TVA?
5.Ce obligatii lunare ar avea proprietarul firmei?
6.Unde cine imi poate oferii mai multe informatii legate de acest subiect? Care sunt costuriile?

Multumesc!
O zi excelenta!
Buna!

1. Firma poate fi tinuta in functiune prin depunerea declaratiilor catre ANAF, lunare si semestriale, chiar pe zero daca e cazul. Alte contributii catre stat nu ar fi deocamdata, atata timp cat nu aveti activitate. Daca aveti activitate, lucrurile se schimba.

2. Sediul social poate fi stabilit practic oriunde detineti un imobil cu destinatie comerciala, sau chiar locativa, daca detine mai multe camere. Il puteti detine cu titlu de inchiriere, cu titlu oneros, sau comodat, gratuit adica.

3. Da, se poate angaja.

4. Daca intentionati sa faceti achizitii periodice sau de valoare mai mare din UE, se recomanda cu TVA, pentru taxarea inversa si recuperarea TVA. Altfel o puteti infiinta fara TVA.

5. Pentru mai multe informatii urmariti acest link: www.avocatnet.ro/content/art...

6. Costurile initiale estimative pentru inmatricularea unei societati comerciale sunt in jur de 1000-1500 lei, fara cheltuielile cu sediul social. Contactati-ma daca va intereseaza zona Bistrita-Nasaud.