Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

Am fost cu toate actele necesare intocmirii dosarului de somaj. Am fost respinsa datorita faptului ca nu am examenul de licenta in rest am promovat toate examenele mai putin acesta din urma. Va rog frumos, dati-mi un text de lege de unde sa rezulte ca si cei fara licenta luata pot sa beneficieze de indemnizatia de somaj.
1. Faceti o sesizare la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), pe e-mail, la: anofm@anofm.ro

2. In ziarul Evenimentul zilei din 20.07.2013, pag.12, Iuliana Cîrcei, secretar general al ANOFM, spune:
"De indemnziatie de somaj beneficiaza si absolventii cu studii superioare cu sau fara diploma de licenta sau master".
Pana in prezent, nu exista un text de lege de unde sa rezulte ca si cei fara licenta pot sa beneficieze de indemnizatia de somaj.