Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obținere ajutor de șomaj pt. absolvent de facultate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obținere ajutor de șomaj pt. absolvent de facultate fără licenta luata

Doresc sa știu dacă un absolvent de facultate care nu a obținut licenta în sesiunea din vara 2016 poate beneficia de ajutorul de șomaj în condițiile în care a participat la examen dar nu a absolvit decât proba practica, nu a reușit sa se angajeze, are diabet insulinodependent (4 imjectii/zi) a suferit o f.mare decepție prin acest eșec iar acum... al doilea, un angajat de la Agentia de somaj i-a spus verbal desigur,ca nu îl poate lua în evidenta decât daca prezinta diploma de licență. Ce se poate face?!... Va rog mult un raspuns
1. Intr-un interviu, in Evenimentul zilei din 20.07.2013, Iuliana Cîrcei, secretar general al ANOFM, spunea:

" De indemnziatia de somaj beneficiaza si absolventii cu studii superioare, cu sau fara diploma de licenta sau master".

2. Pe aceasta baza faceti o sesizare la ANOFM, pe e-mail, la: anofm@anofm.ro

Multumesc din suflet! O sa mergem sa depunem mai intai dosarul pentru somaj, iar daca acolo la Agentie, vor fi impedimente vom merge pe calea pe care ne-ati indicat-o si o sa va tinem la curent cu cele intampinate/realizate.
Cu consideratie,