Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cinci frati pot dona 5000 mp pamant unui alt frate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cinci frati pot dona 5000 mp pamant unui alt frate?

Sase frati au decis sa vanda un teren agricol (ce a apartinut tatalui lor, acum decedat), impartit in 6 ar fi revenit fiecaruia 7000 mp.
Locatia terenului agricol era la 450 km distanta de domiciliile fratilor deci se administra greu.

Unul dintre frati a renuntat (a semnat etc) la partea sa din acel teren fiindca avea in grija si lucra un alt teren in suprafata de 5000 mp aproape de locuinta sa.
( Pe acte apartine tot parintelui/parintilor decedat/i).

Au trecut 3 ani de la vanzarea acelui teren ( fratii si-au impartit banii) si acum
acel frate ce a renuntat la partea sa (tatal meu) vrea sa rezolve cu acei 5000 mp si sa devina proprietar legal.

Poate cere fratilor sa faca un act de donatie prin notariat catre el ?
Este obligatoriu sa se faca pe acel teren cadastru/carte funciara?
( Tatal meu vreau sa profite de masura recenta prin care se poate face gratuit carte funciara unui teren)

Mai mult de jumate dintre frati locuiesc sau muncesc la o distanta foarte mare, unii chiar peste hotare, este greu pentru ei sa fie chemati toti la o anumita data intr-o anumita locatie.

Daca dureaza prea mult acest proces de intrare in posesie unii se pot razgandi.

Cand se mai intoarce in tara cate un frate de-al tatalui meu acesta poate merge cu el la notariat pentru a fi imputernicit sa semneze in locul lui tot ce tine de actele acelui pamant ?

Cat timp este valabila acea imputernicire?
Viorel80Viorel, utilizator
Buna ziua,
Pentru rezolvarea problemei este nevoie ca fiecare dintre frati sa incheie o imputernicire notariala speciala prin care sa-l imputerniceasca pe tatal dumneavoastra sa semneze pentru si in locul lor actele.
Imputernicirea se poate incheia la orice notar si apoi sa se trimita recomandata cu confirmare de primire tatalui.
Acesta va incheia actele notariale semnand el pentru toti.
Multumesc mult.