Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Anexa 2 concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Anexa 2 concediu ingrijire copil

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o problema, am vrut sa depun dosarul pentru obtinerea indemnizatiei de ingrijire copil, doamnele de la primarie la verificarea dosarului, mi-au spus ca adeverinxa anexa 2 este completata gresit de catre angajator si anume:
- la rubric "a beneficiat de indemnizatie de maternitate in perioada" angajatorul a trecut 23.03.15 - 26.07.15 doamnele de la primarie mi-au spus ca trebuia 23.03.15 - 27.07.15
- la rubrica " cele 42 de zile din concediul de lauzie se implinesc in data de", angajatorul a trecut 27.06.15, de la primarie mi-au spus ca trebuia 28.07.15
- la rubrica " se aproba concediul pentru cresterea copilului incepand cu data de" angajatorul a trecut 27.07.15, iar de la primarie mi-au spus ca trebuia 29.07.15
Mentionez ca mi-am luat toate cele 126 de zile de concediu de maternitate incepand cu data de 23.03.2015, iar copilul s-a nascut in data de 17.05.2015.
Cum ambele parti spun ca au dreptate, acum nu am posibilitatea sa depun dosarul la timp.

Va multumesc.
Totul pleaca de la modul de calcul al termenului de 126 de zile pentru concediu de maternitate.

In raport cu art.2553 C.civ., cei de la Primarie au dreptate... insa este pentru prima data cand vad asa ceva la o Primarie cand se depune dosarul pentru indemnizatia CCC.
1. Angajatorul a completat bine adeverinta.

2. In adeverinta se trece prima si ultima zi care marcheaza o perioada:
- prima si ultima de concediu de maternitate;
- prima si ultima zi din cele 42 de zile de la nastere.

3. Data aprobarii concediului crestere copil este data cu care se solicita acesta de catre salariat.

4. Faceti o sesizare la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro
Multumesc, la ce va referiti cand ati spus ca e prima data cand intalniti la o Primarie?
Cosmin3HD a scris:

.... la ce va referiti cand ati spus ca e prima data cand intalniti la o Primarie?

M-am referit la o astfel de interpretare a modului de completare a cererii respective. Este pe pentru prima cand "aud" despre un astfel de mod de abordare a situatiei in cauza.

Puteti solicita sprijinul AJPIS sau chiar ANPIS -ului.
Am inteles, multumesc mult pentru lamuriri.