Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... exercitarea autorităţii părinteşti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

exercitarea autorităţii părinteşti

buna ziua! am divortat acum un an, sunt parinte rezident si unic custodiant al unui minor de peste 14 ani, conform hotararii judecatoresti. dupa divort, am parasit tara impreuna cu minorul, dar domiciliul mi-a ramas la locuinta din romania, acolo unde a ramas sa locuiasca fostul sot. in acest timp, am sustinut ca legatura copil-parinte sa nu fie intrerupta (ma refer la tatal minorului). in vacanta aceasta, am ales ca minorul sa mearga in vizita la bunica maternala si pentru o saptamana sa mearga si la tatal sau. dupa aceasta perioada, am fost nevoita sa fac reclamatii la politie si la protectia copilului deoarece fostul sot evita sa imi spuna de ce nu vrea sa lase minorul sa se intoarca la bunica maternala cu care urma sa revina in strainatate. in urma sesizarilor mele, de la politie mi s-a spun ca minorul nu mai doreste sa se intoarca la mine si ca am fost data in judecata de fostul sot pentru exercitarea autoritatii parintesti. fostul sotevita sa imi dea mai multe amanunte, dar solicita din partea mea o declaratie cum ca sunt de acord ca minorul sa locuiasca impreuna cu el, sa ii trimit foaia matricola ca sa il inscrie la scoala. am sunat la judecatorie sa ma interesez de dosar si mi s-a spus ca deocamdata completul este in vacanta. minorul trebuie sa inceapa scoala aici, in strainatate, are si mai multe programari pentru evaluarea starii de sanatate (unele am fost nevoita sa le aman).

as vrea sa stiu de ce hotararea judecatoreasca data la divort nu este respectata? pana la pronuntarea noii hotarari, minorul poate locui impreuna cu tatal care exercita alienare parentala?

imi cer scuze, sunt mult prea tulburata si nu stiu daca am fost coerenta.

as dori sa stiu cat mai multe despre aceasta situatie. ce as putea face ca sa imi iau inapoi copilul, langa mine?
Daca dna are custodie exclusiva, era nevoie sa anunte ca si-a schimbat domiciliul?
Daca dansa s-a mutat, evident ca s-a schimbat si domiciliul minorului. Cui trebuia sa ceara acordul, daca doar dansa hotaraste in ceea ce priveste minorul?
Chiar daca in hotararea judecatoreasca este mentionata o adresa anume, mama nu se poate muta si astfel, firesc , sa se schimbe si domiciliul minorului ?