Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Transe vechime in munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Transe vechime in munca

Perioada cat o persoana, actualmente functionar public, a fost in somaj, este considerata vechime in munca pentru trecerea in transa urmatoare de vechime de care se tine cont la calculul salariului?
Va rog sa-mi specificati si baza legala!
Perioada cat s-a beneficiat de indemnizatia de somaj acordata in baza Legii nr. 76/2002 nu este vechime in munca, dar este luata in calcul pentru stabilirea punctului de pensie, fiind stagiu de cotizare.

Numai perioada de somaj acordata in baza Legii nr.1/1991 constituie vechime in munca, potrivit acestei legi.
Multumesc frumos!