Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Buna Ziua
As vrea daca un act de donatie pentru un apartament poate fi atacat de fratele meu in instanta, daca la data actului, in fata notarului, acesta ( fratele ) da o declaratie pe propria raspundere ca renunta la partea sa de mostenire. Mentionez ca proprietarii apartamentului sunt parintii nostii amandoi in viata. Fratele poate reveni in timp cu pretentii la mostenire pt partea lui din acel apartament?
multumesc
Nu poate da declaratie ca renunta la mostenirea parintilor care nu au murit inca.
Poate cere reductiunea donatiilor dupa ce mor parintii pentru partea din mostenire care i s-ar fi cuvenit (rezerva succesorala).