Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie minor

As dori sa stiu de la ce varsta se ia in considerare dorinta unui minor de a locui cu un parinte.Am o fetita minora ce e in custodia tatalui si fetita nu mai vrea sa locuiasca cu el.Tin sa precizez ca locuiesc in strainatate si as vrea sa stiu daca o pot lua sa locuiasca cu mine.Fetita are varsta de 5 ani.
Legal, minorul cu vârsta peste 10 ani va fi ascultat, dar, în unele cazuri, se acceptă şi audierea minorilor sub această vârstă.
Totuşi, un copil de 5 ani e prea mic pentru a se schimba o hotărâre judecătorească după voinţa lui, nici nu va fi audiat.