Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpretarea CCD nr. 265/2014 pentru doua infractiuni ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpretarea CCD nr. 265/2014 pentru doua infractiuni savarsite in anul 2012?

Avand in vedere art. 5 din cpp,cum pot fi incadrate doua infractiuni ?
Ambele fapte se incadreaza dupa vechiul cod penal.
Ambele fapte se incadreaza dupa noul cod penal.
Una din fapte se incadreaza dupa noul cod penal ,iar cealalata se incadreaza dupa vechiul cod penal.
In cazul in care procurorul decide o noua incadrare a faptei, acesta nu are obligatia de a informa inculpatul?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns. Cand am pus intrebarea nu gasisem decizia.
Informatiile nu sunt chiar atat de vagi. Daca cititi punctul 27 si urm. veti intelege.
Fiecare infractiune se aplica legea penala mai favorabila. Inclusiv pentru concursul de infractiuni.Ceea ce nu am inteles este ce diferenta exista intre aplicarea legii mai favorabile si aplicarea pedepsei mai usoare?
stelu2015, utilizator