avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpretarea CCD nr. 265/2014 pentru doua infractiuni ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpretarea CCD nr. 265/2014 pentru doua infractiuni savarsite in anul 2012?

Avand in vedere art. 5 din cpp,cum pot fi incadrate doua infractiuni ?
Ambele fapte se incadreaza dupa vechiul cod penal.
Ambele fapte se incadreaza dupa noul cod penal.
Una din fapte se incadreaza dupa noul cod penal ,iar cealalata se incadreaza dupa vechiul cod penal.
In cazul in care procurorul decide o noua incadrare a faptei, acesta nu are obligatia de a informa inculpatul?
Cel mai recent răspuns: stelu2015 , utilizator 15:57, 1 Septembrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns. Cand am pus intrebarea nu gasisem decizia.
Informatiile nu sunt chiar atat de vagi. Daca cititi punctul 27 si urm. veti intelege.
Fiecare infractiune se aplica legea penala mai favorabila. Inclusiv pentru concursul de infractiuni.Ceea ce nu am inteles este ce diferenta exista intre aplicarea legii mai favorabile si aplicarea pedepsei mai usoare?
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2015
stelu2015, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Controverse fata de legea penala mai favorabila cezarad cezarad Imi poate spune si mie cineva care este criteriul pentru care o instanta a respins cererea de schimbare de incadrare juridica din infractiunea prevazuta de 321 ... (vezi toată discuția)
Aplicabilitatea noului cod penal ana64 ana64 Pentru infractiunile savarsite in anul 2013 si pentru care procurorii inca nu au dispus masuri de trimitere in judecata sau de NUP incepand cu data de 1 ... (vezi toată discuția)
Art. 320 ind. 1 cpp - judecata in cazul recunoasterii vinovatiei andreea_maria andreea_maria Ce parere aveti despre modul in care a fost redactat acest articol? Probleme ce pot sa apara cu ocazia aplicarii acestui articol? (vezi toată discuția)