Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar decedat si fara mostenitori- imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar decedat si fara mostenitori- imobil

salutare
am o intrebare la dvs
propietarul unui imobil a decedat si nu a trecut mostenire la nimeni deoarece nu are rude
eu am intrat in aceasta locuinta prin intermediul administratiei de locatari si locuiesc aici de 5 luni
am facut amenajari interioare si am platit intretinerea si lumina la aceasta locatie
intrebarea este cum pot sau daca pot intra in posesia acestei locuinte si care este procedura de sucesiune cat dureaza si unde ma pot adresa.
As cumpara acceasta locuinta dar de unde nu stiu
Fara a avea incheiate formalitati legale,nu va hazardati sa investiti in imbunatatiri,asociatia de proprietari nu este proprietar si nu are autoritatea sa puna la dispozitie spatii cu destinatia de locuinta
Locuind fara forme legale riscati sanctiuni in temeiul disp L nr 61/1991
Asociatia de proprietari trebuie sa anunte serviciul din primarie de existenta unui spatiu cu destinatia de locuinta a carui proprietar a decedat,nu sunt cunoscute rude sau apartinatori ai proprietarului
Primaria poate dispune realocarea imobilului respectiv
Deoarece proprietarul decedat nu are rude, moştenitori- ceeace nu cred că puteţi ştii exact, apartamentul(proprietatea )revine statului prin aşa numita succesiune vacantă. conform art. 680 Cod civil. şi pe seama acestuia , se emite certificat de vacanţă succesorală.
Cum termenul de acceptare al succesiunii este, la ora actuală de 1 an, trebuie aşteptat ca prezumtivii moştenitori să apară. Apoi se face constatarea vacanţei succesorale şi veţi putea cumpăra apartamentul de la primărie.(probabil, pe bază de licitaţie).Nu vă hazardaţi s[ faceţi investiţii