avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sistare pensie alimentara de intretinere.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sistare pensie alimentara de intretinere.

Buna ziua.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Am avut de platit pensia alimentara de intretinere pentru o fata pana la imolinirea varstei de 18 si apoi pana la terminarea studiilor.
In prezent este la facultate particulara anul 2.In toamna aceasta va deveni mama.Eu mai platesc pensia si in acest caz?
Nu stiu daca este casatorita cu acte...
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:23, 31 August 2015
Buna ziua,
Daca platiti pensia este fiica dumneavoastra, inteleg.
Cum adica nu stiti daca este casatorita sau nu?
DA, daca este studenta la zi platiti pana la varsta de 26 de ani sau pana la terminarea studiilor.
Ea...fata a devenit mama...nu stiu daca este casatorita cu acte...este insarcinata mai platesc pensie de intretinere? si pentru Bebe si pentru tatal copilului?
pana la 26 de ani?...
este din casatorie anterioara.Fata a devenit mama... eu platesc pensia in acest caz pana la 26 de ani?...chiar daca nu a terminat studiile?
Ultima modificare: Luni, 31 August 2015
gi-jane2, moderator
Plătiți pt fata dvs pana la terminarea studiilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. ma aflu și eu în următoarea situație: din prima ... Florin 69 Florin 69 Buna ziua. Ma aflu și eu în următoarea situație: Din prima căsătorie am o fata de 24 de ani, iar în prezent sunt recăsătorit și am un băiat de 5 ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara eduard08 eduard08 buna ziua sotul meu are o fata care acum are 20 de ani .i-am platit pensie alimentara pana a terminat liceul .nu s-a dus la facultate dupa ce a ... (vezi toată discuția)
Lamuriri plata pensie de intretinere ionut2425 ionut2425 Buna ziua. Am nevoie de lamuriri intr-o problema de pensie de intretinere. Am divortat in 2003, fetita in varsta de 9 ani a ramas la mama, eu trebuind sa achit ... (vezi toată discuția)