Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAS

Buna ziua,
Timp de 10 ani am lucrat la un srl care in anul 2009 a intrat in isolventa si ulterior s-a desfintat. In urma cu ceva vreme am aflat de la un fost coleg care a ajuns la varsta de pensionare ca de-a lungul timpului administratorii nu ne-au platit CAS-ul in mai multe randuri, perioadele de neplata insumand aprx. 3 ani.
Intrebarea mea este daca eu stiind aceasta situatie pot sa-i determin pe fostii administratori sa-mi plateasaca retroacit sumele datorate Casei de Asigurari Sociale si daca da cum ?

Cu multumiri
Numai printr-o actiune in instanta se poate asa ceva.
In civil sau in penal ?
In civil - litigiu de munca -, nu are ce sa caute in penal.
Exista termen de prescriptie ??????