Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas,sot decedat in 1991
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas,sot decedat in 1991

sora mea nascuta in 1964.Vechime in munca 11 ani conditii normale.Sotul a decedat in 1991(nu stiu ce vechime in munca a avut).Intrebare ? Sotia va beneficia de pensie de varsta sau de pensie de urmas.Ar trebui sa si completeze stagiul de cotizare pana la 15 ani ?Multumesc !
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

Art. 86
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.

(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

2. In functie de luna nasterii varsta standard de pensionare este intre 62 de ani si 7 luni si 62 de ani si 9 luni.

3. - Pentru a putea beneficia de pensie proprie trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 15 ani.
- Daca nu are pensie proprie va beneficia de pensie de urmas.
- Poare sa aleaga cea mai avantajoasa varianta intre pensia proprie si pensia de urmas.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane