Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instanta de judecata la care trebuie contestata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instanta de judecata la care trebuie contestata evaluarea profesionala

Buna ziua,
as dori sa aflu
1. la care Instanta de judecata trebuie sa inaintez contestatia privind evaluarea performantelor profesionale. Mentionez ca lucrez la o societate comericala pe actiuni, cu capital majoritar al statului, iar evaluarea profesionala se face in baza Regulamentului Intern, in care nu se specifica la care instant se face contestatia.

2. Care este termenul de depunere a contestatiei.

2. Pot depune contestatia chiar daca nu am primit raspuns la contestatia adresata angajatorului?

Multumesc.
Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul este instanta la care trebuie sa depuneti contestatie.
Intervenţie moderator

Am rugămintea să nu mai dublați subiectele, aceasta este o acțiune care contravine pct. 3.3 din regulamentul Forumului. Dacă mai aveți întrebări sau dacă situația din întrebarea inițială este în continuare nerezolvată, continuaţi discuţiile începute. Am șters topicul dublat și am postat mesajele mai jos. Mulţumesc anticipat!

Gabriela Pintea

iuliandum a scris:
Buna ziua,
as vrea sa stiu daca pot inainta in instanta contestatie impotriva evaluarii profesionale, chiar daca nu am primit in termenul stabilit, de la angajator raspuns la contestatie.
Multumesc.

Car3men a răspuns:
Da, chiar este indicat acest lucru.
In caz contrar, riscati ca angajatorul sa va invoce prescrierea dreptului.
Referitor la raspunsul lui freeelis:

1. Doream sa aflu la ce fel de instanta, la litigii de munca sau la instanta de contencios administrativ.

2. Pentru punctul 2 al intrebarii:." Care este termenul de depunere a contestatiei."

Vreau sa stiu de cind sunt calculate cele 30 de zile, de la primirea actului, respectiv a fisei de evaluare pe care o contest, sau de la implinirea termenului specificat in Regulamentul Intern la care trebuia sa primesc din partea angajatorului raspuns la contestatie

Multumesc.
Instanta este : Tribunalul - Sectia Litigii de Munca.

Termenul de 30 de zile se calculeaza de la implinirea termenului specificat in Regulamentul Intern de la care trebuia sa primiti raspuns la contestatie.