Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere de chemare in judecata - dovada reprezentant ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere de chemare in judecata - dovada reprezentant legal

buna ziua,

in comunicarea de la instanta se mentioneaza ca trebuie depusa calitatea de reprezentant legal. Pentru acest lucru, se pune procura, imputernicire consilier juridic si copie bulletin a c.j. Este in regula, este sufficient pentru a se continua procedura ?

Multumesc frumos
Buna ziua!
Dovada calitatii de reprezentant legal trebuie facuta pentru persoana care a semnat cererea de chemare in judecata. Daca a semnat-o administratorul/asociatul firmei, atunci trebuie depusa o copie a actului constitutiv; daca a semnat-o avocatul, atunci trebuie depusa imputernicire avocatiala; daca e semnata de consilierul juridic, atunci se depune delegatia acestuia.
Succes!
Iulia Blaja, Avocat
@ blajaiulia

e semnata de dl director si consilier juridic.

[Mesaj editat - 2.8 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Atunci depuneti dovada calitatii de reprezentant al firmei pt dl. director si delegatia consilierului juridic.
blajaiulia a scris:

Atunci depuneti dovada calitatii de reprezentant al firmei pt dl. director si delegatia consilierului juridic.

multumesc frumos de tot