Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Buna ziua! Problema mea consta în lipsa titlului de proprietate pe :
1) Un teren pe care l-am revendicat si l-am intabulat înscriindu-l în Cartea Funciară. Printr-o Tranzacţie la Judecătorie terenul a fost împărţit între moştenitori. Întabularea şi înscrierea în Cartea Funciară s-a făcut ulterior Tranzacţiei;
2) Locuiesc intr-o casă obţinută în urma unui Partaj Voluntar prin care mama şi fratele mi-au cedat partea lor. Ulterior, pentru a stabili adevarata suprafaţă a terenului, am făcut o Acţiune în Constatare prin care am obţinut o Hot. Jud. pe numele meu. După aceasta am făcut Cadastrul şi am întabulat terenul aferent locuinţei înscriindu-l în Cartea Funciară. Vă rog să mă lămuriţi dacă mai am nevoie de Titlu de Proprietate pe aceste proprietăţi sau dacă actele existente ţin loc de acesta. Vă mulţumesc mult!
Daca proprietatea este intabulata in carte funciara pe numele dumneavoastra si aveti actele doveditoare ca v-a fost cedata de membri familiei acestea sunt suficiente.
Multumesc mult!