Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NU AM DREPTULLA SOMAJ TEHNIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NU AM DREPTULLA SOMAJ TEHNIC

Buna ziua!

Lucrez la o firma din cluj din 3-09-2008, este primul meu loc de munca, din 15-07-2009 se spune ca intram in somaj tehnic, dar eu nu am dreptul la asa ceva (asta mi-a zis doamna de la personal), pentru ca nu am 1 an de munca!

Trebuie sa-mi iau concediu fara salar!!! E posibil asa ceva?

Astept raspuns pe forum sau pe adresa mea de email: ioandan@yahoo.com

Multumesc anticipat

Dan
1. Nu dvs. trebuie sa le aratati un text de lege! Ei trebuie sa va ararte de ce nu puteti intra in somaj tehnic.
2. Spuneti-le ca OUG 28/2009, CCMUNN pe anii 2007-2010 si Codul muncii nu conditioneaza intrarea in "somaj tehnic" (intreruperea activitatii) de vechime.
3. Cum v-a spus si colegii mei, nu semnati nici o cerere de concediu fara plata!
Tineti-ne la curent cu ce se mai intampla si va spunem ce sa faceti!