avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NU AM DREPTULLA SOMAJ TEHNIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NU AM DREPTULLA SOMAJ TEHNIC

Buna ziua!

Lucrez la o firma din cluj din 3-09-2008, este primul meu loc de munca, din 15-07-2009 se spune ca intram in somaj tehnic, dar eu nu am dreptul la asa ceva (asta mi-a zis doamna de la personal), pentru ca nu am 1 an de munca!

Trebuie sa-mi iau concediu fara salar!!! E posibil asa ceva?

Astept raspuns pe forum sau pe adresa mea de email: ioandan@yahoo.com

Multumesc anticipat

Dan
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:10, 14 Iulie 2009
1. Nu dvs. trebuie sa le aratati un text de lege! Ei trebuie sa va ararte de ce nu puteti intra in somaj tehnic.
2. Spuneti-le ca OUG 28/2009, CCMUNN pe anii 2007-2010 si Codul muncii nu conditioneaza intrarea in "somaj tehnic" (intreruperea activitatii) de vechime.
3. Cum v-a spus si colegii mei, nu semnati nici o cerere de concediu fara plata!
Tineti-ne la curent cu ce se mai intampla si va spunem ce sa faceti!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic ContSters94817 ContSters94817 Firma urmeaza sa dea o parte din personal in somaj tehnic 3 luni. Intrebarea mea este:dupa cele 3 luni de somaj tehnic daca se vor face disponibilizari in mai ... (vezi toată discuția)
Intrare in somaj rambel rambel Buna ziua. Am nevie de ajutorul vostru la urmatoarea problema. Mama mea are 53 ani. S-a angajat dupa 5 ani de inactivitate si a muncit doar 5 luni. Se va ... (vezi toată discuția)
Dreptul la somaj; in perioada de 24 de luni anterioara depunerii cererii de somaj, am avut 16 luni cim suspendat ametist08 ametist08 Buna ziua, In conformitate cu prevederile art.34 alin.(1) din Lg.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de ... (vezi toată discuția)