Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire ...nemostenita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire ...nemostenita

Buna!
Intrebarea mea este: se poate ataca un contract de vanzare - cumparare?
Parintii au facut un contract de vanzare - cumparare pe casa in favoarea fiicei, in 2005. In 2007 tatal a decedat, iar anul acesta a decedat si mama.Acum fratii exercita presiuni si amenintari asupra surorii, sustinand ca si ei au drept la mostenire. Actul CF este curat, fara sarcini, pe numele fiicei.
Se poate ataca acest act? Conform legii, fratii au dreptul la ceva din acea casa?
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns.
Actul de vanzare - cumparare a fost facut in 2005 pe suma de 200 milioane lei.
(nu stiu care era atunci valoarea de piata, dar banuiesc ca e veridica)
Autorul vanzarii (respectiv tatal) a decedat in 2007; sa inteleg ca actul juridic nu mai poate fii desfiintat, deaoarece s-a depasit termenul de trei ani de la deces?