Forum Discuţii juridice Executare silită procedura plata datorie
Discuție deschisă în Executare silită

procedura plata datorie

Urmare a unei hotarari judecatorest definitive, am de achitat o datorie catre o persoana fizica. Am primit din partea executorului judecatoresc somatia de plata, dar persoana careia ii datorez banii a decedat, nu mai pot face plata datoriei. Ieri,am primit inca o somatie de plata, beneficiarul din somatie este tot persoana decedata.Cum procedez ca sa-mi sting datoria?
Nu stiu daca exista mostenitori, si in cazul in care mi se solicita plata datoriei cum pot sa ma asigur ca persoana chiar este mostenitor si ca datoria mea a fost " mostenita'' de catre acea persoana ? Executorul judecatoresc nu ar trebui sa-mi transmita numele mostenitorilor in drept carora sa le achit datoria si nu cel al persoanei decedate? Sau poate ca d-nul executor nu stie ca persoana este decedata si revine la prima somatie?
Daca trimit banii prin mandat postal la adresa din somatie, destinatarul este decedat, ar putea altcineva sa ridice banii?. Dovada platii din punctul meu de vedereb ar fi facuta prin copia mandatului postal.... Cum sa procedez?
Astept din partea d-voastra un raspuns care sa malamureasca asupra pasilor de urmat
Va multumesc.
Depuneti suma precizata in somatie direct la executorul judecatoresc care a emis somatiile
Buna ziua,
Se depune suma la executor acesta emitand chitanta.
Despre restul .... e treaba lui, dumneavoastra fiind exonerat de orice datorie.