Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

primarie

Buna ziua, as vrea sa stiu cati angajati poate cuprinde serviciul de evidenta populatiei din cadrul unei comune.Multumesc
Consiliul Local si primarul sunt cei care stabilesc nr. de posturi intrucat acestia au datoria sa nu depaseasca nr. maxim de posturi pe institutie. In OG 63/ 2010 a aparut precizarea urmatoare: -1 lucrator la 6500 de persoane in cazul serviciilor de evidenta constituite la nivelul municipiilor, oraselor, comunelor - dar nu mai putin de 3 lucratori, precizare care a dus la desfiintarea multor SPCLEPuri, doar din cauza unei interpretarI gresite. Ulterior toti au revenit la nr. de posturi necesare intrucat au realizat ca evidenta cuprinde si starea civila de care se pare ca au uitat cu totii, asa ca au suplimentat nr. de posturi la evidenta cu tot atatea pentru stare civila, intrucat lucratorul de evidenta nu poate face si stare civila.Practic daca primarul considera ca trebuie sa fiti angajati 5 persoane la SPCLEP se poate, important este sa nu depasiti nr. maxim de angajati pe primarie. Atat.