Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de spatiu

Buna ziua,
Am nevoie de un sfat in urmatoarea problema.
Parintii mei locuiesc de 27 de ani in casa bunicului meu si au domiciliu la aceasta adresa tot de atatia ani...tatal meu chiar de mai mult timp fiind nascut acolo. Nu au acte pe casa ci sunt trecuti doar in contractul de spatiu ( sunt luati in spatiu) pe o perioanda nedeterminata.Mentionez ca parintii mei au contracte pentru utilitatile publice facute pe numele lor la aceasta adresa. In urma cu 1 an bunicul meu a vandut casa fara ca tatal meu sa stie ( tatal meu neavand nici un drept asupra casei si terenului) problema este ca acum bunicul meu care inca locuieste la respectiva adresa ii ameninta ca ii da afara, avand influenta asupra noului proprietar.
Vreau sa stiu daca noul proprietar poate sa ii dea afara asa de pe o zi pe alta in conditiile in care nu au efectiv unde sa se duca.
Astept raspuns cu mare interes.
Va multumesc!
Poate sa il dea afara in orice zi ,deoarece nu are acte pe casa, dar i lpoate da in judecata pe prorietar(sa sustina ca bunicul nu a fost in deplinatatea facultatilor mintale ),cand a vandut casa si sa ceara anularea contractului de vanzare-cumpare