Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exceptia tardivitatii formularii contestatiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exceptia tardivitatii formularii contestatiei

Bună seara,

V-aș cere opinia în următoarea speță:
S-a emis o decizie de concediere pe motiv disciplinar în data de 28.07.2015, decizie care în aceeași data a fost expediata salariatului prin curier.
Luând în considerare faptul ca termenul legal în care se poate formula o contestație impotriva unei decizii de sancționare este de 30 de zile calendaristice de la data comunicării deciziei iar salariatul a înregistrat contestația la data de 31.08.2015, considerați ca s-ar putea invova excepția tardivitatii?

Mulțumesc!
Termenul de 30 zile curge de la data la care ati primit decizia.
Decizia a fost preluata ziua următoare adică 29.07.2015, astfel se susține excepția? (luna iulie și august având 31 zile calendaristice)
mroby, utilizator
nu conteaza data cand a fost "preluata"; v-am spus ca termenul curge de cand o primiti.
Ultima zi in care trebuia depusa contestatia era 31.08.2015.

Prin urmare, nu se sustine exceptia prescriptiei dreptului la actiune.