Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de renuntare la drept
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de renuntare la drept

Buna ziua, vreau sa-l despagubesc pe fratele meu pentru casa care ne va ramane noua dupa moartea parintilor.
Ce fel de acte trebuie sa facem?
O sa-i dau o suma de bani destul de mare, si vreau sa am certitudinea ca nu mai vine la nici un drept cand vor muri parintii.

Mentionez ca parintii traiesc.

Va multumesc !!!
Daca imi fac parintii contract de vz-cu cu uzufruct, fara alta clauza este ok ?
Daca nu doriti sa le acordati intretinere, ei isi pot pastra un drept de uzufruct viager.
Nu este vorba ca nu vreau sa le acord intretirnere, dar eu ii voi da fratelui o suma de bani, iar ei peste 10-15 ani imi pot strica actul de vz-cu cu intretinere pe motiv ca nu ii intretin, iar eu raman cu buza umflata. Asa macar vreau sa stiu ca imi ramane sigur casa dupa moartea parintilor.