avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de renuntare la drept
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de renuntare la drept

Buna ziua, vreau sa-l despagubesc pe fratele meu pentru casa care ne va ramane noua dupa moartea parintilor.
Ce fel de acte trebuie sa facem?
O sa-i dau o suma de bani destul de mare, si vreau sa am certitudinea ca nu mai vine la nici un drept cand vor muri parintii.

Mentionez ca parintii traiesc.

Va multumesc !!!
Cel mai recent răspuns: GAGIU1982 , utilizator 10:20, 15 Iulie 2009
Daca imi fac parintii contract de vz-cu cu uzufruct, fara alta clauza este ok ?
Daca nu doriti sa le acordati intretinere, ei isi pot pastra un drept de uzufruct viager.
Nu este vorba ca nu vreau sa le acord intretirnere, dar eu ii voi da fratelui o suma de bani, iar ei peste 10-15 ani imi pot strica actul de vz-cu cu intretinere pe motiv ca nu ii intretin, iar eu raman cu buza umflata. Asa macar vreau sa stiu ca imi ramane sigur casa dupa moartea parintilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire frati GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, mai intereseaza si pe mine daca exista vreun act de despagubire pentru frati. Vreau sa-l despagubesc pe fratele meu ca sa renunte la averea ... (vezi toată discuția)
Chitanta de mana despagubire frate GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, parintii mei mi-a facut act de vz-cu cu uzufruct pe casa care o detin. Fratelui meu, iau facut donatie in aceeasi zi si la acelasi notar (actele ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, ma numesc Mihai, sunt din Targoviste si am si eu o intrebare. Parintii prietenei mele ne-a facut act de vz.-cu. cu uzufruct la amandoi ... (vezi toată discuția)