Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Gravida contract de munca incheiat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Gravida contract de munca incheiat

Buna ziua,
Compania mea a fost cumparata prin fuziune de catre alta. Ne ofera salarii compensatorii daca plecam cu acordul partilor.
Sunt insarcinata in 32 sapt. Ce se intampla daca intru pe maternitate si nu am contractual suspendat ci incheiat?
Beneficiez de maternitate 85% cf contributiei celor 12 luni inainte de nasterea copilulul?
Pe perioada CIC imi merge vechimea?
Va rog raspuns urgent, mai am 2 zile sa decid!
multumesc din suflet
1. Pe perioada de CCC trebuie sa aveti contractul individual de munca suspendat sau incetat.

2. Deci veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC dupa terminarea concediului de maternitate.

3. - Pe perioada de CCC sunteti asigurata la sanatate plata contributiei fiind facuta de AJPIS de la buget.
- Perioada de CCC este asimilata stagiului de cotizare la pensie si somaj.
- Perioada de CCC este vechime in munca și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane