avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Gravida contract de munca incheiat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Gravida contract de munca incheiat

Buna ziua,
Compania mea a fost cumparata prin fuziune de catre alta. Ne ofera salarii compensatorii daca plecam cu acordul partilor.
Sunt insarcinata in 32 sapt. Ce se intampla daca intru pe maternitate si nu am contractual suspendat ci incheiat?
Beneficiez de maternitate 85% cf contributiei celor 12 luni inainte de nasterea copilulul?
Pe perioada CIC imi merge vechimea?
Va rog raspuns urgent, mai am 2 zile sa decid!
multumesc din suflet
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:02, 11 Septembrie 2015
1. Pe perioada de CCC trebuie sa aveti contractul individual de munca suspendat sau incetat.

2. Deci veti putea beneficia de indemnizatia pentru CCC dupa terminarea concediului de maternitate.

3. - Pe perioada de CCC sunteti asigurata la sanatate plata contributiei fiind facuta de AJPIS de la buget.
- Perioada de CCC este asimilata stagiului de cotizare la pensie si somaj.
- Perioada de CCC este vechime in munca și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea copilului raisa07 raisa07 Buna ziua, am si eu cateva intrebari daca puteti sa ma ajutati. In februarie 2011 am fost disponibilizata, postul meu sa desfintat. La 2 saptam dupa ce am ... (vezi toată discuția)
Daca mama intra din cic1 direct in prenatal, tatal mai poate bebeficia de luna obligatorie de concediu paternal? AM13 AM13 Buna ziua, Am si eu o intrebare despre concediul obligatoriu de 1 luna a celuilalt parinte, a sotului meu, daca imi puteti raspunde va rog frumos. Am ... (vezi toată discuția)
Am dreptul sa intru in concediu fara plata pentru cresterea copilului? Adnanal Adnanal Buna ziua, as dori sa intru in concediu fara plata pentru cresterea copilului insa nu stiu daca beneficiez de acest drept. Situatia mea: - am fost in CCC ... (vezi toată discuția)