Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... dispozitii legale aplicate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

dispozitii legale aplicate

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema!
ORDONANŢÃ nr.26 din 30 ianuarie 2000
Art. 22. - (1) Asociatul care, într-o anumită problemă supusă hotărârii adunării generale, este interesat personal sau prin soţul său, ascendenţii sau descendenţii săi, rudele în linie colaterală sau afinii săi până la gradul al patrulea inclusiv nu va putea lua parte la deliberare şi nici la vot.
IntrebarI?
1.Se aplica acest articol in cazul in care un membru asociat este angajat in cadrul Asociatiei si problema supusa adunarii generale priveste nerespectarea programului de muncza de catre acesta?
2.Se aplica acest articol in cazul in care un membru asociat este presedintele Asociatiei si problema supusa Adunarii Generale priveste nereguli cauzate de acesta?
Si inca o problema>
Art . 22 . ªedinţele Adunării Generale sunt sunt statutare dacă participă cel puţin jumătatea simplă a membrilor . În cazul în care la prima convocare nu se întruneşte numărul necesar , Adunarea Generală va avea loc în termen de 24 ore , fără a se face o nouă convocare , fiind legal constituită indiferent de numărul celor prezenţi .
iNTREBARE>
CHIAR DACA ESTE UNUL SINGUR?
Chiar daca se prezinta un singur membru la cea de-adoua convocare, adunarea generala este legal constituita.