Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intrare in vigoare Hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intrare in vigoare Hotarare judecatoreasca

Buna ziua,

Va rog sa-mi transmiteti cand partea adversa nu mai poate pretinde ca nu cunoaste care sunt detaliile unei noi Hotarari judecatoresti emise de Tribunal pe un Apel: de la data emiterii Hotararii, de la data publicarii Motivarii sau de la data la care avocatul partii adverse intra in posesia Hotararii motivate.
Multumesc anticipat.

S.
Imediat ce hotararea motivata este redactata de judecator, este comunicata (expediata) fiecarei parti din proces.
Solutia pe scurt intr-un proces (pronuntarea) poate fi cunoscuta chiar la momentul pronuntarii acesteia fie de pe www,just.ro, fie de la arhiva instantei.
De la data comunicarii hotararii,aceasta este data certa.Nici o parte nu este obligata sa ia la cunostinta de pe site.