Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Model contestatie ordonanta procuror clasare plangere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Model contestatie ordonanta procuror clasare plangere penala

Va rog sa ma indrumati unde citesc despre ce motive sa invoc pt contestarea ordonantei de clasare.
In realitate, procurorul nici macar nu s-a uitat pe probatoriu.
Nu a obtinut niciun fel de proba, in afara inscrisurilor depuse de mine.
In ordonanta nu face nicio referire in concret la probele administrate si faptele sesizate, ci texte generice.
A intarziat 5 luni deschiderea urmaririi penale!!!!!!
Si atunci, abia dupa ce am formulat eu cerere de informare.
Parchetul de pe lângă Judecătoroa ____
Dosar nr. ___/P_____

Domnule Prim Procuror,
subsemnatul..., , în termen legal și în temeiul art. 339 cpp, formulez plângere împotriva ordonanței de clasare pronunțată în dosarul nr,______, aflat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria ______, deoarece este netemeinică și nelegală, solicitând admiterea și luarea măsurilor legale.
Motive:
_______________

Este indicat să angajați un avocat. Succes!
Adrian ALBU, Avocat
Multumesc... dar nu zic un sablon!!
Ci un model efectiv... concret ce si cum trebuie sa scriu, exemple daca se poate :)
De unde să știu ce motive aveți dvs de invocat? Vorbiți cu un avocat, care va studia cauza.
Dar nu am timp sa consult avocat, in 20 zile... sa citeasca si tot dosarul 250 pagini!!

1. Nici pana la momentul redactarii prezentei, dl procuror nu m-a informat despre rezolutarea cererii prin care am solicitat studierea dosarului.
3. Domnul procuror nu a administrat niciun fel de probatoriu.
Chiar si incheierile solicitate au vizat numai dosarul 23/109/2014, domnul procuror nesocotind faptele de fals savarsite in Dosarul 8084/109/2013 (in special incheierea sedintei din 9.12.2014).
Mai grav, domnul procuror nici macar nu a solicitat depozitiile martorilor, care constituiau obiectul material principal al falsului. Aceasta ‘omisiune’ insa nu l-a impiedicat pe procuror sa se pronunte cu privire la temeinicia unora dintre faptele sesizate. O fi avut un moment de inspiratie…
4. Practic, domnul procuror nu a facut absolut nimic in tot decursul urmaririi penale
La dosar se afla doar inscrisurile si probele administrate de catre persoana vatamata. De altfel, in ordonanta nu se face nici macar vreo referire la probatoriul administrat. Vadind ca domnul procuror nici macar nu s-a deranjat sa deschida dosarul.
5. Ceea ce face cu atat mai suspicios faptul ca domnul procuror a intarziat cu 5 luni de zile inceperea urmaririi penale.
Ordonanta de incepere a urmariirii in rem, chiar si asa, a fost data abia la 1 luna de zile dupa ce am solicitat sa fiu informat privitor la dosar.
6. Domnul procuror nu m-a audiat privitor la completarile……etc
Salut.. am accidentat un pieton care a tranversat neregulamentar strada ..si mia venit o foaie in care screi ordin de clasare ce indemna ca sunt vinovat sau nu