Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar compensator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar compensator

Prevederile art.78 din Cont?ractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National sunt aplicabile chiar daca - angajatorul sustine - acest lucru nu este prevazut in contractul colectiv de munca al societatii ?
handsu a scris:

Prevederile art.78 din Cont?ractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National sunt aplicabile chiar daca - angajatorul sustine - acest lucru nu este prevazut in contractul colectiv de munca al societatii ?

art.247 C.mun. prevede ca, in cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
Cu respect multumesc tuturor !