Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comision agentie imobiliara
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comision agentie imobiliara

Am apelat la o agentie imobiliara pentru inchirierea unui apartament. Am intrat in posesia cheii dupa o saptamana, timp in care proprietarul apartamentului inchiriat s-a razgandit,ne-a inapoiat banii,insa cei de la agentie nu vor sa ne returneze comisionul,cu toate ca tranzactia nu a mai avut loc. Mentionez ca nu am semnat un contract decat cu proprietarul,iar de la agentie nu am primit nici chitanta. Cand am cerut chitanta,nu am primit,sub pretextul ca nu au chitantier. Detin si inregistrari ale convorbirilor telefonice prin care s-a incercat intelegerea amiabila. As dori sa stiu ce pot face in acest caz,daca am dreptul de a recupera macar o parte din suma platita sau unde pot depune o plangere,sa nu mai pateasca si alte prsoane la fel.
In fapt ,inchirierea a avut loc dar rezilierea contractului se datoreaza exclusiv locatorului si nu agentiei
Avand in vedere ca dv nu ati incheiat contract de intermediere ,nu erati obligata sa achitati suma solicitata de agentie
Deoarece locatorul este responsabil pentru reziliere unilaterala contract,ar trebui ca acesta sa achite c/v comision perceput de agentie
Aspectul ca agentia nu a eliberat document justificativ demonstreaza interesul pentru beneficierea de sume pe care nu le contabilizeaza,aspect care poate fi incadrat sub incidenta penala
Orice demers impotriva agentiei pentru recuperare comision,implica timp,stres...
Puteti formula plangere la politie si la protectia consumatorului
Mulumesc pentru raspuns. Am depus plangere online la ANPC,insa voiam sa stiu daca se mai pot face si alte demersuri.