Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura contract vanzare - cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura contract vanzare - cumparare

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare. Tatal meu a primit prin decizie definitiva si irevocabila prin partaj, un teren si o casa. A decis sa le vanda, si a si gasit cumparator. Intrebarea este urmatoarea: Casa nu are facut cadastru si nici intabulare, mai este necesar ca tatal meu sa le faca? Sau noul cumparator ? Si care sunt pasii care trebuiesc facuti in acest sens la notar ? Se face un precontract, in care se achita un avans, iar la sfarsitul acestuia se platesc restul de bani?
Multumesc.
cadastrul si intabularea sunt obligatorii.
Dupa ce se gaseste cumparatorul hotarati in acord comun cum se vor plati si ce demersuri trebuiesc facute la notar.
Buna seara,
Cadastrul si intabularea trebuiesc facute. Fara ele nu va va primi niciun notar sa va incheie actele.
despre pasii de urmat, asta stabiliti cu viitorul cumparator.
Daca va achita toti banii atunci faceti doat contract de vanzare cumparare.
daca va achita un avans si apoi restul atunci faceti precontract.